Przebiegłe Wielbłądy


Czy jest taka gra, przy której mogą bawić się niedzielni gracze, ci bardziej doświadczeni, prawdziwi wyjadacze, jednocześnie czerpiąc z tego naprawdę sporą ilość rozrywki? Przebiegłe Wielbłądy, to gra, która w 2014 roku zdobyła tytuł Najlepszej Gry w Niemczech, co automatycznie można uznać za tytuł najlepszej gry na świecie. Co takiego jest w tej grze, że przyciąga rzesze graczy, a każdy mówi, że bawił się naprawdę dobrze? Zapraszam na recenzję!


W pudełku znajdziemy dość krótką instrukcję, która wyjaśnia wszystkie możliwe zasady i kolejność rozgrywania tur w taki sposób, że każdy nawet mało doświadczony gracz po kilki minutach będzie gotowy do pierwszej partii. W zestawie otrzymujemy 40 kart do obstawiania oraz kilka sztuk "papierowej" waluty; kolorowe kości i planszę, po której będą się ścigać tytułowe wielbłądy. Sporo tektury, czyli - żetony pustyni, etapów i piramidy. No właśnie, piramida - otwierając pudełko z grą otrzymujemy jej rozłożoną wersję i co niektórzy mogą być przerażeni, że muszą pokazać swoje manualne zdolności. Nic w tym złego, ani tym bardziej trudnego - piramidę składa się szybko i prosto, a co ważniejsze, na każdym nowym graczu robi duuże wrażenie. Na koniec możemy rozpakować woreczek z drewnianymi wielbłądami, które już szykują się do wyścigu!


Ale, ale! O co w tym chodzi? Każdy z graczy wybiera postać obstawiającą wyścig, dostaje zestaw kart do obstawiania oraz startową ilość gotówki. Resztę komponentów rozmieszczamy na planszy, losujemy startową pozycję każdego z wielbłądów i gra może się rozpocząć! W swojej turze każdy gracz ma do wyboru jeden z następujących ruchów:

- wzięcie jednego kafelka piramidy, wartego jeden pieniążek i wylosowanie kości. W efekcie gracz rusza odpowiednim wielbłądem o tyle pól ile oczek wypadło na kostce. Etap wyścigu kończy się, gdy wszystkie kostki zostaną wyrzucone z piramidy.

- postawienie na planszy kafla z fatamorganą/oazą. Wielbłąd, który zakończy ruch na kaflu odpowiednio cofa się o jedno pole lub porusza do przodu. Właściciel kafla dostaje jeden pieniążek.

- obstawienie zwycięzcy lub przegranego całego wyścigu. Gracz kładzie na odpowiednim polu kartę z typowanym przez siebie wielbłądem. Pod koniec gry, odwracamy wszystkie karty i rozpatrujemy w kolejności układania kart. Każde nieudane typowanie kosztuje gracza 1 funta. Pierwszy gracz, który trafił ze swoim wyborem otrzymuje 8 funtów, następny 5, następny 3, itd. Jak widzicie warto się decydować na obstawianie, jednak pomyłka może nas sporo kosztować.

- obstawienie zwycięzcy aktualnego etapu wyścigu. Gracze mogą dobrać kafle z wielbłądem, który jego zdaniem zakończy etap na pierwszym miejscu. Pierwszy gracz, który dobrze wytypuje, dostaje 5 funtów, kolejny tylko 2. Jeśli wielbłąd będzie na miejscach 3-5, gracz musi zapłacić jednego funta za złe wytypowanie.


Przebiegłe Wielbłądy to gra z nutką hazardu i blefu, Musimy wykazać się swoimi umiejętnościami obstawiania i przewidywania. Gra jest naprawdę mocno losowa - nikt nie wie jaka kość wypadnie, a tym bardziej jaki będzie jej wynik. Oczywiście, pod koniec gry można zakładać pewne scenariusze gry, które mogą się spełnić, jednak nie dajcie się zwieść! Przebiegłe Wielbłądy nie raz pokazywała, że trzeba być gotowym na wszystko, a sytuacja na planszy może się zmieniać jak w kalejdoskopie.

Gdy wszystkie kości zostaną wyrzucone z piramidy, dany etap się kończy, a my liczymy zyski bądź straty. Gdy któryś z wielbłądów przekroczy linię mety gra się kończy i również wszystko podliczamy - kto zyskał najwięcej, zostaje ogłoszony najlepszym typującym wyścigu.

Przebiegłe Wielbłądy to bardzo lekka i przyjemna gra, którą każdy z graczy opanuje w kilka chwil. Mnóstwo zabawy, ciągle zmieniająca się sytuacja na planszy powodują, że do Przebiegłych Wielbłądów można zaprosić zarówno rodzinę, znajomych jak i ciut mniejszych graczy, tak by i oni posmakowali lekkiej nuty hazardu.

Jak już wspomniałem, Przebiegłe Wielbłądy to gra wybitnie losowa i właśnie ten aspekt może być dużą przeszkodzą dla części graczy - tak naprawdę nie mamy wpływu na nic. No może to my decydujemy na co i kiedy obstawimy, jednak ciągle zmieniająca się sytuacja może skutecznie popsuć wszelkie pomysły i strategie. Zasiadając do rozgrywki musimy się nastawić, że w tej grze nie chodzi o dużo myślenia i kombinowania, a dobrą zabawę w miłej i pogodnej atmosferze.


Hazard to niebezpieczne słowo, które niektórych może wpędzić w porządne tarapaty. Samemu zdarzyło się obstawiać mecze, raz lepiej raz gorzej i wiem, że może to być niezwykle emocjonujące, ale i niebezpieczne. Przebiegłe Wielbłądy to gra hazardowa, w której musimy zdecydować - obstawiać już teraz, czy jeszcze poczekać? Inni gracze mogą zgarnąć całą pulę, wielbłądy poruszają się w nieokreślony sposób - co zrobić? Nieraz stałem przed takim dylematem i czułem się jak prawdziwy hazardzista. Niezwykle fajne i uzależniające uczucie, ale tylko w stosunku do tej gry :)

Jeśli chodzi o regrywalność tutaj sprawa ma się trochę gorzej, bo muszę przyznać, że po kilkunastu partiach gra nie jest już tak emocjonująca i ciekawa jak na początku. Teraz traktuję ją jako czysty fillerek przed cięższymi tytułami i do pokazania rodzinie czy nowym osobom wśród planszówek. Przebiegłe Wielbłądy to, niestety, gra dość wtórna i powtarzalna - oczywiście układ wielbłądów może być za każdym razem inny, jednak to my robimy cały czas to samo, nie mając wpływu na to, co dzieje się na planszy, to trochę wkurzające.

Podsumowując, jeśli jesteś nowy w świecie gier planszowych i szukasz czegoś ciekawego i bardzo prostego, śmiało możesz sięgnąć po Przebiegłe Wielbłądy. To bardzo prosta i lekka gra, do której może usiąść aż 8 osób, co czyni ją interesującym tytułem na spotkania rodzinne czy ze znajomymi. Jeśli jesteś trochę bardziej doświadczonym graczem, a od gier wymagasz czegoś więcej, potraktuj Przebiegłe Wielbłądy jako swoisty przerywnik przed kilkugodzinnymi sesjami w inne gry.


Data wydania 2014
Liczba graczy 2-8
Sugerowana liczba graczy 4-5
Czas gry 20-30 minut
Sugerowany wiek min. 8 lat
Polski wydawca Lucrum Games
Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

0 komentarze:

Prześlij komentarz