Lamokrady - recenzjaCrowdfunding to ostatnimi czasy bardzo dobry sposób by wydać grę planszową. Kolejne wydawnictwa decydują się na zbiórkę, bo target dobry, bo i reklama duża, bo zasięg większy no i można mieć pewność, że tłum wesprze i kupi grę, dzięki czemu tytuł uda się wydać. Szkoda tylko, że największe wydawnictwa, które powinny serwować nam kolejne gry, decydują się na taką akcję - mają od tego ludzi, ich kampanie wyglądają naprawdę dobrze, jednak idea tego typu zbiórek gdzieś po drodze zanikła. To temat na inny artykuł, jednak chciałbym podkreślić, że na polskiej scenie gier planszowych wciąż istnieją małe wydawnictwa, które walczą o swoje marzenia - jednym z nich jest Masa Games, które chce wydać swój autorski projekt - Lamokrady.


Na wstępie zaznaczę, że recenzuję prototyp gry, jego poprawioną wersję, jednak wciąż w pudełku zastępczym. Wraz z nim otrzymałem 150 kart, w tym 32 karty Lam, 32 karty Alpak , 32 karty Gwanako, 8 Dalajlamów, 44 karty kaczek oraz 2 karty podkładek. Instrukcja tłumaczy wszystkie zasady, jednak dla początkującego gracza może być lekko chaotyczna i wymagająca ponownej lektury.Jak grać w Lamokrady? Naszym zadaniem jest zbieranie kart zwierzaków w taki sposób by tworzyć z nich określone stada i wykładać je zaraz po ich utworzeniu - im więcej cech wspólnych ma stadko tym więcej punktów otrzymamy. Kojarzycie podobną grę? Po przeczytaniu instrukcji i pierwszej rozgrywce miałem wrażenie, że gram w remika, tylko bez kaczek i kradzieży. Na pierwszy rzut oka Lamokrady mogą wydawać się grą płytką i nudną, jednak w dalszej części recenzji mogę Was zapewnić, że tak nie jest! W tworzeniu idealnych stad będą nam przeszkadzać podstępne kaczki, które możemy dobrać ze stosu kart lub otrzymać od któregoś z przeciwników. Oprócz nich, w grze występują specjalne lamy, dzięki którym możemy coś ukraść.

Zanim przejdę do moich wrażeń i uwag związanych z Lamokradami, muszę powiedzieć kilka słów o efekcie wizualnym gry. Grafiki są utrzymane w niezwykle ciekawej i jajcarskiej konwencji, która z góry nadaje atmosferę całej grze. Na kolejnych kartach możemy podziwiać lamy i alpaki poprzebierane w różne stroje, czy to włoskiego amanta, wysokiej rangi lorda, złodzieja, miłośnika muzyki rege i wiele, wiele innych. Każda lama ma swoją nazwę, które są naprawdę śmieszne i powodują kolejne salwy śmiechu przy stole.Jak wspomniałem wcześniej, pierwszy kontakt z grą nie był zbyt udany, uznałem ją za zwykłą odmianę popularnej karcianki. Jednak dodatkowe zasady, czyli kaczki, kradzież udanie zmieniły moje zdanie. Nie skupiamy się tylko i wyłącznie na naszej turze - musimy obserwować ruchy innych graczy, śledzić kolejne karty, tak by to nasze stado było najlepiej punktowane. 

Mechanika gry opiera się na zbieraniu kart, meldunkach, wykładaniu kolejnych stad. Gdzie tutaj przyjemność z gry? Lamokrady mają bardzo specyficzny klimat, nie da się ukryć, że jest to coś wyjątkowego na polskiej scenie wydawniczej. Tematyka lam i alpak, śmieszne ilustracje, jajcarski klimat - w tą grą aż chce się zagrać!  Muszę przyznać, że w Lamokrady najlepiej się nam grało w 3 i 4 osoby. Według instrukcji można grać od 2 do 6 osób, jednak przy większej liczbie graczy na stole i w rozgrywce może wkraść się lekki chaos. Zwłaszcza w sytuacji, gdy musimy być naprawdę skupieni i śledzić ruchy kart. Gra we dwójkę również się sprawdza, jednak klimat gry i jej wyjątkowa atmosferą mogą gdzieś zniknąć. 

Lamokrady to pełna śmiechu, dynamiczna propozycja dla wszystkich, którzy szukają czegoś prostego, a zarazem wciągającego. Oryginalna tematyka, świetne grafiki i proste zasady skutecznie przyciągną Was do stołu na kolejne partie. Co więcej, Lamokrady to gra stworzona od podstaw przez wydawnictwo MASA, dopasowana do jego założycieli. Autorski projekt trafił na platformę crowdfundingową Polak Potrafi, gdzie MASA zbiera fundusze na wydanie tej gry. Pamiętajcie, że takie strony powstały właśnie dla takich ludzi - z własnym pomysłem, stworzonym praktycznie od zera. Warto wesprzeć autorów gry Lamokrady, zostały tylko 4 dni!
Data wydania 2016
Liczba graczy 2-6
Sugerowana liczba graczy brak danych
Czas gry 30-45 minut
Sugerowany wiek min. brak danych
Polski wydawca Masa Games
Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

0 komentarze:

Prześlij komentarz