My name is Bond... Top Secret - recenzja


Nieczęsto mam okazję grać i próbować swoich sił w grach logicznych. Utarło się przekonanie, że tego typu gry są wtórne, nudne i pozbawione jakichkolwiek zalet, a ich mechanizmy sprowadzone są do czystej logiki i matematyki. Zero w tym zabawy i przyjemności. Jakiś czas temu miałem okazję zagrać z jeden z tytułów wydawnictwa Foxgames Top Secret, grę logiczną dla dwóch graczy w tematyce walk agencji wywiadowczych. Czy to spotkanie okazało się owocne?

W małym poręcznym pudełku znajdziemy króciutką instrukcję, która szybko tłumaczy zasady gry, 20 dwustronnych, kartonowych figurek agentów - po jednej ze stron znajdziemy kobiecą wersję agenta, po drugiej męską. Każdy z nich jest oznaczony jednym z 10 numerów od 000 do 009. Oprócz tego każdy z graczy otrzymuje 10 kart z numeracją agentów oraz podstawki pod figurki. Możemy zaczynać grę.


Na początku przeciwnik, w losowy sposób odrzuca 3 figurki naszych agentów i odkłada je do pudełka. Ważne, by nie widział którzy agenci zostali wyeliminowani. Następnie każdy z graczy losowo układa swoich agentów numerami do siebie, bierze 3 karty do ręki. Pozostałe 7 kart tasuje i układa przed figurkami przeciwnika - ten musi ustawić w odpowiedni sposób swoich agentów przed kartami. Zasady są 3:

- figurka agenta z danym numerem nie może zostać ustawiona na karcie o tym samym numerze

- jeśli numer na figurce jest wyższy od numeru na karcie, figurkę umieszczamy na znaku "+"
 
- jeśli numer na figurce jest niższy od numeru na karcie, figurkę umieszczamy na znaku "-"

Po ułożeniu agentów, przychodzi czas na ruchy zawodników. Gracz wybiera jedną z 3 kart na ręce i zamienia ją z jedną ułożonych przed agentem przeciwnika. Ten, zgodnie z powyższymi zasadami zmienia ułożenie agenta, z jednym wyjątkiem - jeśli numer karty zgadza się z numerem agenta, ten zostaje zdemaskowany i automatycznie wyeliminowany. W nagrodę, gracz, który zdemaskował agenta przeciwnika może wykonać dodatkowy ruch. Gra kończy się w momencie, gdy ostatni agent któregoś z graczy zostanie wyeliminowany - agencja wywiadowcza przeciwnika zwyciężyła!

Top Secret to gra pozbawiona klimatu jako takiego - ciężko doszukiwać się tutaj walki dwóch agencji, strzelanin, śmierci poszczególnych agentów. Jeśli tego oczekiwaliście, zawiodę Was - Top Secret to tytuł czysto logiczny, w którym liczy się spryt oraz dobre planowanie i trochę szczęścia.

Do Top Secret można podejść dwojako - jako gry matematycznej, gdzie przy dużej dozie obliczeń i techniki można po kolei demaskować agentów przeciwnika i nie czerpać z tego żadnej przyjemności albo do prostej i szybkiej gry, która ma sprawić nam frajdę i lekko wkurzyć przeciwnika swoim planem i łutem szczęścia. Losowość jest znikoma, sami decydujemy o położeniu kart i możliwym, końcowym powodzeniu.


Top Secret jest grą przeznaczoną dla dwóch graczy, co mocno określa konkretną grupę odbiorców. Tematyka również nie spodoba się wszystkim. Na dodatek mechanizmy rządzące grą nie są czymś, co planszówkowicze cenią najbardziej. W efekcie otrzymujemy produkt, który na pierwszy rzut oka nie spodoba się dużej liczbie graczy. Warto jednak dać jej szansę, a być może zostawicie ją w swojej kolekcji jako dobry przerywnik między ciężkimi tytułąmi.

Gra wydawnictwa Foxgames jest grą szybką i niezwykle prostą. Nie wymaga skomplikowanych strategii by czerpać z niej maksimum przyjemności. Rozgrywka jest prosta, wymaga sprytu i matematycznych umiejętności, jednak z drugiej strony, Top Secret stawia na szczęście i frajdę. Przykład? Kilkanaście rozgrywek z narzeczoną, która podchodzi do tej gry z totalnym rozluźnieniem, ja prezentuję matematyczny umysł - udało mi się wygrać dwie partie.

Jeśli szukacie szybkiej i ciekawej gry dla dwóch osób, którą z łatwością możecie spakować do plecaka i zagrać na świeżym powietrzu - polecam Wam Top Secret. Rozgrywki nie są wtórne, każda niesie taką samą przyjemność z demaskowania kolejnych agentów. Wygrana daje dużą satysfakcję, przegrana natomiast wzbudza apetyt na więcej. Świetnie sprawdzi się jako przerywnik od cięższych tytułów. Polecam!


Data wydania 2011
Liczba graczy 2
Sugerowana liczba graczy 2
Czas gry 15 minut
Sugerowany wiek min. 7 lat
Polski wydawca Foxgames
Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

0 komentarze:

Prześlij komentarz