Gry podróżne - Łamigami/Statki


Kilka lat temu, gdy moja wiedza o grach planszowych zaczynała się na Eurobuisnessie, a kończyła na Chińczyku, lubiłem czasem wziąć kartkę papieru i wraz z kumplem pograć w klasyczne statki. Od tak trochę się pobawić i zniszczyć flotę przeciwnika. W tamtym okresie popularność zdobywało origami, które zachwycało kolejne osoby. Moje zdolności manualne nie stoją na wysokim poziomie, ale lubię logiczne zagadki. Zapraszam na recenzję dwóch gier.

Statki

W małym, kompaktowym pudełku znajdziemy jednokartkową instrukcję, dwa ołówki oraz dwa egzemplarze notesów do zapisu rozgrywanych bitew. Nic więcej nie potrzeba. Wszystko mamy w jednym miejscu, uporządkowane - nie musimy wyrywać kartek z zeszytu, szukać długopisu. Jeśli jedziecie na wycieczkę i czeka Was długa podróż - Statki sprawdzą się idealnie.


Pozwolę sobie przytoczyć zasady, choć wątpię by znalazł się ktoś, kto ich nie zna. Każdy z graczy ma do rozstawienia kilka statków, jeden zajmujący 4 pola, drugi na trzy, parę na dwa i więcej na jedno. Wszystko to musimy ułożyć według własnego uznania w polu o wymiarach 10x10 pól. Obok naszego pola mamy inne, gdzie będziemy wskazywać ostrzał naszej artylerii, wszystkie strzały, trafione lub nie, właśnie tam będziemy je zaznaczać. Wygrywa gracz, który jako pierwszy zniszczy flotę przeciwnika.

Statki to klasyka. Moje wspomnienia z dzieciństwa są niezwykle mocno związane z tą grą, w którą można było zagrać dosłownie wszędzie. Dzięki wydawnictwu Granna mamy to wszystko w małym, poręcznym pudełku, które możemy wziąć gdzie tylko chcemy. W przerwach między nowoczesnymi grami planszowymi, ciężkimi tytułami, Statki sprawdzą się naprawdę dobrze.

Łamigami

W pudełku o takiej samej wielkości jak wyżej omawiane Statki znajdziemy czterostronicową instrukcję oraz plik 100 karteczek. Tylko tyle. Wierzcie mi, to wystarczy. Łamigami to gra logiczna, oparta na zasadach origami, które kilka lat temu było bardzo popularne. O co w tym chodzi?

Każda kwadratowa kartka została podzielona w różny sposób - znajdują się tam czarne i białe kwadraty. Zadaniem gracza jest takie składanie i układanie kartki by po jednej stronie złożonego arkusza znajdowały się białe kwadraty, a po drugiej stronie czarne. Jeśli taki układ się uda, zagadka zostaje uznana za rozwiązaną, a gracz może przejść do kolejnej.


Co fajniejsze, układy zostały podzielone według trudności - zielone, te proste oraz czerwone, dla prawdziwych zapaleńców! Przy czym, dla mej persony te zielone okazywały się niezwykle trudne. Sam nie mogłem sobie wyobrazić niektórych układów oraz tego jak mogę składać kartki. Kilkukrotnie byłem zaskoczony, że tak się da, że tak można - też to powiecie nieskończoną ilość razy. Takie właśnie jest Łamigami.

Origami to sztuka wyobraźni, precyzji i samokształcenia. Potrzeba do niej dużej ilości cierpliwości, by wszystkie zagięcia były odpowiednie i pokrywały się wzajemnie. Jej kunszt oraz oryginalność ujrzycie właśnie w Łamigami, gdy niejednokrotnie będziecie w szoku, co można zrobić z kartką papieru. Z przyjemnością polecam Wam ten tytuł, a tymczasem idę spróbować rozwiązać 18 zagadkę, może tym razem mi się uda.                                                   Statki                         Łamigami
Data wydania                              2016                            2016
Liczba graczy                                 2                                   1
Sugerowana liczba graczy              2                                  1
Czas gry                                     10 min                            ---
Sugerowany wiek min.                  6 lat                             8 lat
Polski wydawca                          Granna                        Granna

Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

0 komentarze:

Prześlij komentarz