UNBOXING Capital - nowa gra Filipa Miłuńskiego


Warszawa to miasto wyjątkowe. Mówi się o nim, że „przeżyło własną śmierć” i jest w tym sporo prawdy. Stolica Polski została w większości zniszczona podczas drugiej wojny światowej, a jej odbudowa była wyjątkowym procesem urbanistycznym. Miejska tkanka Warszawy to połączenie wytwornych budynków z czasów saskich, architektury międzywojennej, socjalistycznych bloków i współczesnej zabudowy.

W grze Capital zadaniem gracza będzie budowa jednej z dzielnic Warszawy. Czy warto inwestować w dzielnice mieszkalne, a może skupić się na kompleksach handlowych? Czy rozwinięcie transportu miejskiego będzie bardziej opłacalne niż budowa obiektów kulturalnych? Postawić na tereny zielone, czy może na obiekty przemysłowe?

Capital to kolejna gra z serii Granna Expert, która rozrusza Wasze szare komórki! Autorem gry jest Filip Miłuński, a za grafiki na elementach gry jest odpowiedzialny Grzegorz Molas. Okładkę zdobi praca akwarelisty Tytusa Brzozowskiego. 


Po otwarciu pudełka dostajemy sporo dobrego - instrukcję, planszę, ponad 100 kafli, 36 żetonów monet oraz 4 plastikowe figurki syrenek. Plansza rozmiarem przypomina te z CV czy CVlizacji, jakość wszystkich komponentów stoi na bardzo wysokim poziomie. Kafle są grube i nie powinny się rozwarstwiać, syrenki są wiernie odzwierciedlone, nic tylko grać.


Kafle są dobrze zaprojektowane - mają swoje konkretne symbole, teksty na budynkach są czytelne i dobrze widoczne. Po przeczytaniu instrukcji nie będziemy mieli problemów z rozróżnieniem poszczególnych rodzajów żetonów.
Największą przyjemność dla mnie, czyli maniaka porządku w grach jest genialna wypraska, która nie dość, że jest bardzo dobrze zaprojektowana, to na dodatek utrzymuje wszystkie elementy Capital na swoim miejscu. Miejsca na kafle tworzą Pałac Kultury - to naprawdę świetny pomysł, Capital ma kojarzyć się ze stolicą Polski już pierwszego kontaktu z grą.


Możecie zapytać, co to za plastik w lewym, górnym rogu wypraski. Otóż jest to niezbędny element, który pozwoli trzymać nam tam figurki syrenek. Element wykonany z pleksi ma specjalny element łączący z wypraską, dzięki czemu nasze figurki nie będą się poniewierać po całym pudełku.


W miarę układania komponentów do wypraski miałem spore obawy czy po dołożeniu planszy pudełko domknie się w 100%, jednak i tym razem wydawnictwo Granna stanęło na wysokości zadania, dzięki czemu możemy cieszyć się porządkiem w pudełku. Monety mieszczą się "na styk", jeśli upchamy kafle w przegródkach (zostawiając jedną wolną), one również nie będą wypadać - zabieg dość ryzykowny, zważywszy na rozwarstwianie kartonu, jednak elementy możemy poukładać trochę luźniej - plansza i tak zapewni nam porządek po otworzeniu pudełka. 


SCD wynosi 99,99 zł - myślę, że to naprawdę dobra okazja by wzbogacić się o grę bardzo dobrze wydaną, z przemyślaną wypraską i masą kafli, które zapewnią sporą regrywalność. Zalecam bliższy kontakt z tym tytułem, ja tymczasem uciekam czytać instrukcję i namawiać znajomych na partyjkę. Czołem!
Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

0 komentarze:

Prześlij komentarz