Tempo Junior - recenzjaKilka miesięcy temu miałem okazję przetestować i zrecenzować imprezową propozycję od wydawnictwa Granna, czyli Tempo! Gra sprawiła się znakomicie i do tej pory ląduje na naszym stole. W tekście, narzekałem, że w tamtej wersji gry jest bardzo mały kategorii dla juniorów, przez co z dzieciakami gra była utrudniona. Wiecie co? Przede mną leży nowa wersja gry - Tempo Junior! Zapraszam na recenzję.

Za co zapłacisz?

W pudle o tej samej wielkości jak pierwowzór znajdziemy planszę, która jest kompletnie inna niż w oryginale. Tutaj nie będziemy poruszać się tylko w jednym kierunku - możliwości jest sporo - na ukos, w prawo, lewo, do tyłu - tylko od nas zależy jaką trasę obierzemy. Nowością są dwustronne żetony - na awersach znajdziemy litery, na rewersach różne symbole z dodatkowymi akcjami. Oprócz tego znajdziemy 5 pionków oraz zasłonkę z klepsydrą. Całości dopełnia dobrze napisana i łatwa w zrozumieniu instrukcja. Możemy grać!


SCD została ustalona na poziomie 69,99 zł, co jest trochę za wysoką ceną w stosunku do zawartości pudełka, ale pamiętajcie, że grę możecie kupić w innych sklepach za o wiele mniejszą sumę.

Jak grać?

W swojej turze gracz wykonuje dwie czynności. Pierwszą jest dobór karty ze stosu - widnieją na nich różne kategorie wraz z ilustracjami tak by było wiadomo o co chodzi, nawet dla tych najmłodszych graczy. Po wylosowaniu karty przesuwa swój pionek na dowolne pole. Jeśli pole ma kolor zielony - gracz musi powiedzieć dowolne słowo związane z daną kategorią. Na polach z krzyżykiem musimy wcześniej poukładać żetony z literami. Jeśli zdecydujemy się na zakończenie ruchu na takim polu, musimy powiedzieć słowo zaczynające się na daną literę i związane z wylosowaną kategorią. Tak zdobyte żetony mogą dać nam dodatkowe punkty na sam koniec gry lub różne dodatkowe akcje.

Tempo!

Ilość pól, jaką możemy przebyć w trakcie tury zależy tylko i wyłącznie od nas. Wszystko przez klepsydrę, która odmierza nam czas, czyli 30 sekund. W tym czasie możemy przesuwać swojego pionka ile damy radę - sami krzyczymy stop! niejako kończąc ruch. Podczas podawania odpowiedzi można stracić rachubę czasu - 30 sekund mija bardzo szybko, tak naprawdę nie wiadomo kiedy - trzeba myśleć o upływającym czasie i kolejnych odpowiedziach! To wcale nie jest takie proste, zwłaszcza dla dzieciaków.


Przed rozgrywką polecam dokładnie wytłumaczyć dzieciom wszystkie zasady gry, tak by podczas gry nie powstawały żadne niejasności. Wszyscy dobrze wiemy, że mali gracze potrafią zadzierać nosa i obrażać się w ekspresowym tempie. Jako rodzic, możecie pokazać przykładową rundę z udziałem dzieci, by poczuły ducha rywalizacji i rozgrzały swoje szare komórki.


Tempo Junior jest grą losową, ale tylko w pewnej części. Dla dzieci samą frajdą było odsłanianie kart, podziwianie ilustracji. To samo mogę powiedzieć o ukrytych nagrodach z żetonów - nikt nie wie co kryje się pod daną literą i o jaką premię walczy. Samo zdobycie czegoś, podanie słowa zaczynającego się na daną literą to powód do dumy, a dla dziecka sama frajda.

Masz 30 sekund!

Tempo Junior okazało się prawdziwym hitem. Każde dziecko było ciekawe gry, chciało sprawdzić swoje możliwości i język. Cała rywalizacja sprowadza się do walki samym ze sobą, by pokonać stres, dobrać odpowiednie słowa i kontrolować czas. Do tego dochodzi możliwość rozgrywki drużynowej, która bardzo dobrze sprawdza się w gronie 6+ graczy. Wszystkie te zalety czynią Tempo Junior jedną z lepszych gier dla dzieci, jakie miałem okazję testować wraz z dzieciakami i rodziną.Walory edukacyjne udzielają się już od samego początku. Dla dzieciaków to idealna okazja by doskonalić swój warsztat językowy, poznawać nowe słowa . Nie raz zdarzało się tak, że każdy z nas, po skończonej rozgrywce wymyślał hasła wraz z odpowiadającym, sprawdzał czy myśli podobnie, i chciał by jego tura rozpoczęła się na nowo, wiedząc gdzie wcześniej popełnił błąd. Nie ma co ukrywać, że w Tempo Junior nie liczy się tylko i zabawa, ale można się wiele nauczyć.

Werdykt

Podsumowując, Tempo Junior to ciekawa propozycja dla wszystkich rodziców, którzy chcą urozmaicić popołudnie swoim pociechom i zaprezentować grę, w której oprócz dobrej zabawy liczy się spryt i szybkie myślenie. Gra oferuje tryb drużynowy, dzięki czemu rodzice również mogą włączyć się w rozgrywkę i poczuć ducha rywalizacji. Tempo Junior to bardzo dobra gra rodzinna przy której wszyscy będą się znakomicie bawić, a przy okazji poćwiczą swój umysł.

Za przekazanie gry do recenzji serdecznie dziękuję
Data wydania 2016
Liczba graczy 2-10
Sugerowana liczba graczy 4+
Czas gry 30 minut
Sugerowany wiek min. 4 lata
Polski wydawca Granna

Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

0 komentarze:

Prześlij komentarz