ABC łodzi z laminatu

Czym jest laminat?

Laminat jest materiałem higroskopijnym, to znaczy, że ma zdolność do wchłaniania wilgoci lub wiązania się z wodą. Laminat poliestrowo-szklany, z którego wykonane są łódki Marims, posiada wiele innych istotnych cech: jest niezwykle trwały, nie koroduje, nie wymaga czasochłonnej konserwacji i renowacji.

Jak wybrać łódki z laminatu?

Jednym z najważniejszych elementów, który należy wziąć pod lupę przy wyborze łodzi między innymi jakość i grubość laminatu. Jeżeli mamy do czynienia z laminatem dobrej jakości, to możemy być spokojni, gdyż przede wszystkim łódki wykonane takiej jakości laminatu są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne jak na przykład: deszcze, mrozy oraz promieniowanie słoneczne.

Jak zadbać o laminat zimą?

Chociaż laminat jest świetnym materiałem, który nie wymaga uciążliwego odnawiania, to ze względu na higroskopijne właściwości, posiadanie łódki z laminatu najlepiej połączyć z odpowiednią konserwacją, ponieważ gdy temperatura wody przekracza zero stopni Celsjusza, powoduje to zamarzanie wchłoniętej wody, a że lód ma większą objętość niż woda w stanie ciekłym, to przekłada to się na „puchnięcie” laminatu, natomiast, kiedy temperatura dalej się obniża, lód przejawia tendencję do kurczenia się, dlatego liczne wahania temperatury mogą być szkodliwe dla laminatu. Po sezonie najlepiej jest wyjąć łódź z wody, usunąć ewentualne porosty, które mogły zadomowić się na laminacie podczas sezonu oraz pomalować łódź farbą antyporostową. Tutaj do wyboru: farby przeciw porostom występują w dwóch typach. Są miękkie lub twarde. Te drugie rekomendowane są do jachtów regatowych, motorówek oraz łódeczek, które nawet u szczytu sezonu spędzają znaczną ilość czasu na lądzie. W pozostałych przypadkach lepiej jest wybrać farby miękkie. Tak zadbana łódź odwdzięczy się wieloma latami satysfakcjonującego użytkowania niezależnie czy ktoś lubi niespieszną, spokojną żeglugę wraz z rodziną i wypoczywanie w zacisznych zakamarkach jezior czy też odrobinę szaleństwa i adrenaliny.

 

Author: grambezpradu.pl