Jaka jest knaga rożkowa?

Obecnie bardzo dużo ludzi zaczyna swoją przygodę z żeglarstwem. Wiadomo, że nie wszyscy mogą się tego podjąć. Dlaczego? Na pewno dlatego, że aby samodzielnie móc sterować łodzią czy jachtem trzeba mieć specjalne uprawnienia. Bez nich niestety nie możemy nic zrobić. A nawet możemy dostać wysoką karę grzywny. Co zrobić jak już zdobędziemy upragniony dokument? Wystarczy kupić żaglówkę lub łódź. Ale oczywiście do tego potrzebna jest obecność osoby, która się na tym zna i która jest w stanie doradzić. Wiadomo też, że łodzie muszą mieć specjalnie wyposażenie, czy to osprzęt ratunkowy czy inne. W niniejszym artykule zostanie omówiona część jaką jest knaga. A dokładniej knaga rożkowa.

Po co są knagi w żeglarstwie?

Nie każdy wie lub po prostu nie zdaje sobie sprawy jak knagi są ważnym elementem na łodzi. Na pewno część z tych osób myśli, że to błahostka i w ogóle po co im to. Jednak to jest bardzo złe podejście. Knagi służą przede wszystkim po to, aby móc szybko i pewnie unieruchomić różne liny: cumownicze, fałowe, takielunek. Knaga umożliwia również bardzo sprawne i szybkie odblokowanie liny w razie potrzeby. Mocowane są tylko i wyłącznie na wzmocnionych elementach pokładu i masztów.
Jest wiele rodzajów knagi. Jednak w artykule zostanie omówiony knag rożkowy. Jest on chyba najbardziej popularnym rodzajem. No i oczywiście najczęściej stosowanym. Akurat te knagi mogą być wykonane z różnych materiałów. Jest to między innymi chromowany mosiądz, niklowany mosiądz, nylon, plastik i wiele innych. Chyba najczęściej stosowane są te wykonane z nylonu lub stali nierdzewnej. A wszystko dlatego, że są to bardzo wytrzymałe materiały.

Podsumowując niniejszy artykuł warto wspomnieć, iż knaga rożkowa jest dość popularna i często stosowana. Ale to jaką wybierzemy to zależy od tego czego oczekujemy. Najlepiej wybrać droższą a z lepszego materiału. Wtedy będziemy mieć pewność, że będzie służyła nam przez bardzo długi okres czasu. A o to właśnie chodzi. Jeszcze lepiej iść do sklepu stacjonarnego i tam wybrać tą część.

 

Author: grambezpradu.pl