W przypadku kilkulatków często wydaje się nam, że nauka gry w szachy jest dla nich za trudna – bo wymaga logicznego myślenia, strategii, przewidywania. Tymczasem specjaliści twierdzą, że warto właśnie jak najwcześniej zapisać dziecko na szachy, ponieważ ta gra powoli rozbudzi w nich te właściwe, pożądane cechy intelektu.
Jakie umiejętności rozwijają szachy?
Szachy to przede wszystkim umiejętność przestrzegania reguł, bo to właśnie za nimi trzeba podążać w każdej rozgrywce. Potrzebna jest również zdolność logicznego myślenia, wyprzedzania ruchów przeciwnika. W szachach bardzo istotną cechą jest umiejętność tworzenia kompletnej strategii, polegająca na przewidywaniu nawet 10-15 ruchów do przodu. Takie umiejętności rozwinięte u dziecka odpowiednio wcześnie pozwalają w przyszłości lepiej się uczyć, zapamiętywać, myśleć logicznie i wyciągać wnioski.
Czy warto zapisać dziecko na szachy?
Im wcześniej zacznie się rozwijać w dziecku pasję szachową, tym lepiej. Ale nie chodzi tylko o to, by maluch posiadał prawdziwe, ciekawe hobby. Gra w szachy pomoże tym bardziej rozbrykanym dzieciom uspokoić się, a także skoncentrować na jednym zadaniu. To bardzo dobre hobby dla maluchów, które rozpiera energia. Umiejętność skupienia warto rozwijać nawet u przedszkolaków. Dzięki temu idąc do szkoły dziecko lepiej skoncentruje się na lekcjach i będzie w stanie więcej z nich wyciągać. Szachy dla dzieci to fajna rozrywka i świadomość, że umie się coś, czego nie potrafi nawet wielu dorosłych! Oprócz tego takie rozgrywki stymulują intelekt, uczą logiki, koncentracji, planowania – a to umiejętności kluczowe nie tylko w szkole, ale też w przyszłości, na przykład podczas pracy zawodowej i w domu. Dobra koncentracja, logiczne wyciąganie wniosków to bardzo często cechy, które sprawiają, że takie dziecko staje się doskonałym uczniem, dobrym studentem, a w przyszłości efektywnym pracownikiem, który w pełni wykorzystuje potencjał swojego mózgu. Warto dbać o umysł swojego dziecka, bo im lepiej jest rozwinięty, tym większe korzyści można z niego czerpać na przyszłość.
Najnowsze komentarze