Szachy dla najmłodszych – czy to dobry pomysł?

Czy szachy to odpowiednia gra dla kilkulatka?

Twoje dziecko to zaledwie kilkulatek. Zastanawiasz się więc, czy szachy to najlepszy pomysł. To przecież bardzo trudna gra, ciężko ją pojąć nawet jeśli jest się dorosłym. Nic bardziej mylnego! Już od najmłodszych lat warto uczyć dziecko grać w tę królewską rozgrywkę. Oby maluch był już na tyle dojrzały, że nie będzie chciał zjadać figur z planszy.

Plan nauki dla takiego malucha wygląda zupełnie inaczej niż dla starszych dzieci. Kilkulatki cenią sobie przede wszystkim zabawę oraz towarzystwo rówieśników. Dlatego zapisz swoje dziecko na zajęcia do Chess for Kids https://www.chessforkids.pl/ i pozwól maluchowi uczyć się poprzez fantastyczną zabawę. Pamiętaj, że warto, bo nauka gry w szachy niesie z sobą wiele korzyści dla rozwoju dziecka.

Nauka poprzez zabawę

Aby maluch nie zraził się do szachów, na zajęciach nie wolno przytłaczać go zbytnio nową wiedzą. Podczas nauki powinny pojawiać się ciekawe historyjki i elementy bajkowe, aby maluch łatwiej zrozumiał, kto jest kim i jak się porusza po planszy. Takim sposobem gra stanie się swoistą zabawą, a maluch rozpocznie zabawę szachowymi figurami.

Zajęcia z szachów powinny odbywać się w miłej i pozytywnej atmosferze. Dziecko, zamiast stresu wypisanego na twarzy, powinno mieć na niej szeroki uśmiech. Figury szachowe same w sobie są doskonałą zabawą, a powtarzane w domu z rodzicami stają się rytuałem pełnym zachwytów, żartów i przyjemności.

Korzyści z gry w szachy

Warto uczyć malucha zasad tej królewskiej gry, ponieważ rozwija kompetencje matematyczne, a także wzmacnia inne, przydatne w życiu umiejętności, między innymi: przewidywanie konsekwencji swoich decyzji i postępowania, pewność siebie, logiczne myślenie, koncentrację, uproszczone rozwiązywanie problemów, czy pamięć. To umiejętności, których rozwój będzie miał ogromny wpływ na przyszłe życie Twojego dziecka.

Podczas nauki w szachy pamiętajmy jednak, żeby doceniać zapał naszego brzdąca. Cieszmy się z małych kroczków i niewielkich sukcesów, aby maluch nie zrażał się, jeśli szybko nie stanie się mistrzem szachownicy. Samo podjęcie nauki i rozpoczęcie gry jest już jego wielkim zwycięstwem.

Author: grambezpradu.pl