Wszystkie oblicza krzeseł do klasy lekcyjnej

Krzesło krzesłu nierówne. Może być wykonywane z różnych materiałów, w rozmaitych kształtach, wpisujących je w rozmaite stylistyki. W dużej mierze jego forma powinna zależeć od funkcji. Inne będą krzesła przeznaczone do kawiarni, inne do domowej jadalni, a jeszcze inne do sali lekcyjnej. Na tych ostatnich pragniemy się dziś skupić i zastanowić, jakie parametry powinno mieć idealne stanowisko do codziennej nauki w szkole.

Materiały do produkcji krzeseł szkolnych

Do najczęściej stosowanych surowców, z których produkuje się meble szkolne, zalicza się tradycyjne rozwiązania, jak metal, drewno i sklejka, które są popularne od dziesięcioleci. Z kolei ostatnie lata przyniosły również olbrzymie zainteresowanie meblami wykonanymi z tworzyw sztucznych, dzięki którym łatwo uzyskać zróżnicowane kształty, w pełni dopasowane do potrzeb uczniów. Dodatkowo plastik umożliwia stworzenie modeli o dowolnym niemal kolorze, wprowadzając nieco więcej życia i energii do tradycyjnych przestrzeni klasowych.

W przypadku młodszych dzieci krzesła plastikowe są również dobrym rozwiązaniem pod względem bezpieczeństwa. Są zdecydowanie bardziej miękkie, ograniczając w znaczący sposób otarcia i stłuczenia, które w tak łatwy sposób pojawiają się u maluchów.

Ergonomia i wygoda

Meble szkolne muszą być oczywiście wygodne, inaczej trudno byłoby przetrwać kolejne godziny lekcyjne. Komfort ten jednak musi być w pewnym stopniu ograniczony. Raczej nigdy nie znajdziemy krzeseł szkolnych, które będą tapicerowane lub wyposażone w miękkie poduszki. Związane jest to z ich funkcją – mają służyć wytężonej pracy umysłowej, a nie błogiemu relaksowi.

Równie istotne jest też dopasowanie profilu krzesła do wieku i wzrostu uczniów. Ma to olbrzymi wpływ na kształtowanie ich właściwej postawy i rozwoju fizycznego. Źle dobrane meble mogą w przyszłości powodować problemy z kręgosłupem.

***

Odpowiedni dobór mebli do klasy, wpływa na zdrowie i koncentrację uczniów, a przy tym wpływa na ogólny wystrój sali lekcyjnej. Jest to przecież wyposażenie, które zajmuje najwięcej miejsca, dlatego warto zadbać, żeby było miłe dla oka i po prostu estetyczne.

 

Author: grambezpradu.pl